مقالات

آبمیوه گیری

آبمیوه گیری
آبمیوه گیری دستگاهی است که در آشپزخانه برای گرفتن انواع آب میوه ها و سبزیجات به کمک کاربر استفاده میشود.

آبمیوه گیری (همچنین به عنوان دستگاهی برای آبگیری یا گرفتن اسانس شناخته می شود) یک ابزاری است که برای گرفتن آب از میوه ها، گیاهان، برگ سبزیجات و سایر انواع سبزیجات در پروسه ای به نام آبمیوه گیری استفاده می شود. این دستگاه خرد می کند ، له می کنئ و از خرد شده ی مواد ، آب را خارج میکند .

برخی از انواع آبمیوه گیری نیز می توانند به عنوان یک غذاساز عمل کنند.

شرحی بر آبمیوه گیری

آبمیوه گیری دستگاهی است که در آشپزخانه برای گرفتن انواع آب میوه ها و سبزیجات به کمک کاربر استفاده میشود.

آبمیوه گیری (همچنین به عنوان دستگاهی برای آبگیری یا گرفتن اسانس شناخته می شود) یک ابزاری است که برای گرفتن آب از میوه ها، گیاهان، برگ سبزیجات و سایر انواع سبزیجات در پروسه ای به نام آبمیوه گیری استفاده می شود. این دستگاه خرد می کند ، له می کنئ و از خرد شده ی مواد ، آب را خارج میکند .

برخی از انواع آبمیوه گیری نیز می توانند به عنوان یک غذاساز عمل کنند.

بیشتر آبمیوه گیری ها دارای دنده دوقلو و آبمیوه گیری های افقی پوشیده شده دارای اتصالاتی برای خرد کردن گیاهان و ادویه جات ترشی ، پاستای اکسترود شده، رشته فرنگی یا چوب نان، ساخت غذای کودک و کره میوه، قهوه آسیاب کردن، شیر خامه ای و غیره است .

آبمیوه گیری دستی

آبمیوه گیری دستی برای گرفتن آب از مرکبات مانند گریپ فروت، لیمو، لیمو و پرتقال استفاده می شود. آب میوه ها با فشار دادن یا چرخاندن مرکبات نیمی از درون مرکب مخروطی خرد شده آب میوه و دفع پوست و تخم میوه استخراج می شود.

بعضی از آبمیوه گیری های دستی به صورت ثابت هستند و نیاز به یک کاربر برای فشار دادن و چرخاندن میوه دارند، در حالی که بقیه مدل ها الکتریکی هستند، به طور خودکار وقتی که میوه آماده می شود.

آبمیوه گیری گریز از مرکز

آبمیوه گیری گریز از مرکز میوه یا سبزی را با یک تیغه برش تخت ، می شکند و سپس محصول را با سرعت بالا چرخ می کند تا آب را از پالپ جدا کند.

آبمیوه گیری بدون پالپ

این مدل آبمیوه گیری که به عنوان آبمیوه گیری سرد یا آبمیوه ی آهسته شناخته می شود، از یک فن تنها برای جمع کردن و خرد کردن محصول به بخش های کوچکتر قبل از گرفتن آب آن در امتداد یک صفحه استاتیک استفاده می کند در حالی که پالپ را هم از طریق یک خروجی جداگانه خارج می کند.

آبمیوه گیری دوقلو

آبمیوه گیری های دوقلو دارای دو موتور برای خرد کردن و گرفتن آبمیوه میباشد .

آبمیوه گیری با کاربرد فشار

آبمیوه گیری فشاری ، مانند آبمیوه گیری های بزرگ مورد استفاده برای میوه ، مقیاس بزرگتری است که در تولید محصولات کشاورزی استفاده می شود. این فشارها می توانند ثابت یا متغیر باشند. فشارهای متغیر دارای مزیتی است که می توان از یک فشار ثابت به دیگری منتقل کرد. این فرآیند عمدتا برای سیب ها استفاده می شود و شامل یک حجم زیادی سیب می شود که در پارچ های درجه بندی شده است و سپس حدود 40 تن آن را فشار می دهد. این ماشین ها در اروپا محبوب هستند و اکنون به آمریکای شمالی هم معرفی شده اند.

آبمیوه گیری بخار

بخار آب گرم که به طور معمول بوسیله یک دیگ بخار برای تولید بخار مورد استفاده قرار میگیرد ، برای گرم کردن یک دسته توت (یا میوه های دیگر) در یک ظرف پخت شده میباشد که در بالای ظرف جمع آوری آب در بالاتر از دیگ بخار صورت میگیرد .

آب میوه بدون عناصر مکانیکی استخراج می شود، به طوری که به طرز قابل توجهی روشن و شفاف است و به دلیل گرمای بخار نیز برای ذخیره سازی طولانی مدت پاستوریزه شده است.

جزئیات آبمیوه گیری

در ابتدا آبمیوه گیری ها به صورت دستی و تنها با یک اهرم فرایند آب گیری را انجام میداد . در این مدل از آبمیوه گیریها علاوه بر اینکه این فرایند بسیار کند و آهسته پیش میرفت امکان جدا سازی پالپ میوه و همچنین تخم آنها هم وجود نداشت و در نتیجه این موضوع از شفافیت و خوش طعم شدن آبمیوه هم بسیار جلوگیری میشد .

رفته رفته با پیشرفت علم و گذر زمان در این مدل از آبمیوه گیری ها توری هایی برای جلوگیری از آمدن پاپ و تخم در آبمیوه تعبیه گردید ولی باز همدر این مدل هم آبمیوه خیلی شفافی به دست نمی آمد .

بعد از مدت ها آبمیوه گیری های موتور دار وارد بازار شد که این دستگاه ها برای کاربر استفاده مداوم برای گرفتن آبمیوه را فراهم ساخت .

ساخت و کار این مدل از آبمیوه گیری ها به این صورت است که ابتدا میوه یا سبزیجات مورد نظر را شسته و آماده آب گیری میکنیم و سپس آن ها را برای وارد شدن به دهانه آبمیوه گیری به قطعات کوچک تر تقسیم میکنیم.
یک اهرم مخصوص به کاربر داده میشود تا هم از خطر های احتمالی برخورد دست با موتور دستگاه آبمیوه گیری جلوگیری شود و هم فشار وارد آمده از طرف این اهرم به میوه های داخل دهانه آبمیوه گیری باعث بالا رفتن سرعت آب گیری و در نتیجه بالا رفتن بازده آبمیوه گیری شود .

میوه های فشرده شده در دهانه آبمیوه گیری به موتور دستگاه میرسد و در این قسمت پالپ و تخم میوه ها از آبمیوه گیری خارج شده و از قسمت تحتانی دستگاه آبمیوه شفاف خارج میشود .

در نتیجه استفاده از این مدل آبمیوه گیری ها هم بدست آمدن آبمیوه ذلال است و هم میتوان با تنظیم صافی ، آبمیوه ای پالپ دار بدست آورد .

قابل ذکر است تا بدانید با استفاده از این مدل آبمیوه گیری ها درصد نظافت و پاکیزه بودن آبمیوه بدست آمده به خاطر عدم برخورد دست کاربر با فرایند آبمیوه گیری را شامل میگردد .

همچنین قطعات مختلف این دستگاه هم برای نظافت آسان تر به راحتی از هم جدا شده و شست و شو میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *